Глава 66
Освобождението на Паурака и на царя на Кшӣ
Историята на цар Паурака е много любопитна, защото винаги е имало много негодници и глупаци, които се смятат за Бог. Дори и по времето на Ка, Върховната Божествена Личност, имало една такава глупава личност. Това бил Паурака - той искал да се провъзгласи за Бог. Докато Бог Баларма бил във Вндвана, този горделив и глупав цар Паурака, владетел на провинция Карӯша, изпратил пратеник до Бог Ка. Всички приемат Бог Ка за Върховната Божествена Личност, но цар Паурака открито предизвикал Ка чрез пратеника си, който заявил, че Всудева е Паурака, а не Ка. В днешно време подобни негодници имат достатъчно количество глупави последователи. По същия начин по времето на Паурака имало достатъчно на брой глупави хора, които го приемали за Върховната Божествена Личност. Паурака не можел да си даде сметка за истинското си положение и си въобразявал, че е Бог Всудева. И така, пратеникът обявил на Ка, че поради безпричинната си милост цар Паурака, Върховната Божествена Личност, е дошъл на земята да освободи всички нещастни същества.
Обграден от множество други глупаци, този негодник Паурака наистина живеел с убеждението, че е Всудева, Върховната Божествена Личност. Няма и съмнение, че това заключение е съвсем детинско. Когато децата си играят, понякога избират някое за цар и това дете наистина си мисли, че е станало цар. Също като децата много глупаци в невежеството си избират някой друг глупак за Бог и този негодник самият се смята за Бог, сякаш Богът може да бъде създаден на игра или със събиране на гласове. В такова заблуждение Паурака, който се мислел за Върховния Бог, изпратил пратеника си в Дврак, за да отправи предизвикателство към Ка. Пратеникът влязъл в тронната зала на Ка в Дврак и предал посланието на господаря си Паурака. То съдържало следните изявления:
„Аз съм единствената Върховна Божествена Личност Всудева. Няма човек, който да е в състояние да се мери с мен. Поради безкрайната си и безпричинна милост аз дойдох като цар Паурака, защото изпитах състрадание към нещастните обусловени души. Ти с лъжа си заел мястото на Всудева, без да имаш право, но трябва да спреш да разпространяваш тази заблуда. Трябва да напуснеш тази позиция. О, потомъко на династията Яду, умолявам те да изоставиш всички символи на Всудева, които си завзел с измама. Когато се откажеш от това положение, ела и ми се отдай. Ако заради грубостта и нахалството си не обърнеш внимание на думите ми, тогава те предизвиквам на бой. Призовавам те да се сражаваш с мен и изходът на битката ще реши спора."
Когато всички, които се числели към царското обкръжение на Ка, включително и цар Уграсена, чули посланието, изпратено от Паурака, започнали високо да се смеят и доста време не могли да спрат. Ка се полюбувал на гръмогласния им смях и отговорил на пратеника: „О, пратенико на Паурака, можеш да предадеш на господаря си отговора ми: той е един глупав негодник. Аз го наричам негодник открито и отказвам да следвам наставленията му. Никога няма да се откажа от символите на Всудева, особено от диска си. Възнамерявам да го използвам, за да убия не само цар Паурака, но и всичките му последователи. Ще го унищожа заедно с глупавите му съратници, които са просто една сбирщина от измамници и измамени. О, неразумни царю, тогава, опозорен, ще трябва да криеш лицето си, а когато дискът ми отдели главата от раменете ти, ще я наобиколят хищните лешояди, ястреби и орли. И тогава вместо да бъдеш убежище за мен, както изискваш, ще бъдеш предоставен на милостта на тези низши птици. Тогава тялото ти ще бъде хвърлено на псетата, които с голямо удоволствие ще го изядат."
Пратеникът отнесъл на своя господар Паурака обидните думи на Бог Ка и той търпеливо ги изслушал. Без да чака повече, Бог Шрӣ Ка незабавно потеглил с колесницата си, за да накаже негодника Паурака. Тъй като по това време царят на Карӯша живеел при приятеля си царя на Кшӣ, Ка обградил целия град Кшӣ.
Цар Паурака бил велик воин и щом научил за нападението на Ка, излязъл от града с две акшаухиӣ воини. Приятелят на Паурака, царят на Кшӣ, излязъл с три акшаухиӣ. Когато двамата царе дошли да се сражават с него, Ка за пръв път видял Паурака лице в лице. Той видял, че Паурака се е окичил с всички символи: раковина, диск, лотос и боздуган. Той носел лъка Шрга, а на гърдите му се виждал отличителният знак Шрӣватса. Шията му красял фалшив камък Каустубха и гирлянд от цветя, направен досущ като гирлянда на Всудева. Паурака бил облечен с жълти копринени дрехи, а знамето на колесницата му носело лика на Гаруа, точно както при Ка. На главата си Паурака имал много скъп шлем, обиците му наподобявали формата на рибата меч и блестели ослепително. Но и с просто око се виждало, че всичките му дрехи и украшения са фалшиви. Всеки можел да разбере, че той е като актьор от пиеса за Всудева, облечен в чужди дрехи. При вида на Паурака, който подражавал на жестовете и облеклото му, Бог Шрӣ Ка не могъл да сдържи смеха си и се разсмял доволен.
Воините на цар Паурака обсипали Ка с оръжията си. На вълни полетели тризъбци, боздугани, копия, секири, мечове, ножове и стрели, които Ка отблъснал. Той разбил не само оръжията, но и воините и помощниците на Паурака, както при унищожението на вселената опустошителният пожар изпепелява всичко. Оръжията на Ка разпръснали слоновете, колесниците, конете и пешите воини на противниковата страна. Цялото бойно поле се покрило с тела на животни и с колесници. Имало покосени коне, слонове, хора, магарета и камили. Макар че опустошеното бойно поле приличало на мястото, където танцува Шива при разрушението на света, воините на Ка били много въодушевени от гледката и се сражавали с още по-голяма сила.
Тогава Бог Ка казал на Паурака: „Паурака, ти ме помоли да се откажа от символите на Бог Вишу, и най-вече от диска си. Сега ще ти го дам. Внимавай! Ти измамнически се провъзгласи за Всудева, като ми подражаваше. Няма по-голям глупак от теб." От тези думи на Бог Ка става ясно, че всеки негодник, който се обявява за Бог, е най-големият глупак в човешкото общество. Бог Ка продължил: „Паурака, сега ще те принудя да свалиш маската си. Ти искаше да ти се отдам. Сега ще получиш възможност да осъществиш желанието си. Ще се сражавам с теб и когато ти излезеш победител, а Аз загубя, незабавно ще ти се отдам." След тази сурова заплаха Ка с една стрела разбил на парчета колесницата на Паурака. С диска си отсякъл главата на Паурака досущ като Индра, който покосява планинските върхове с ударите на мълнията си. А със стрелите си по същия начин убил царя на Кшӣ. Бог Ка хвърлил главата на царя в самия град Кшӣ, за да я видят роднините и близките му. Ка свършил всичко това като ураган, който разнася насам-натам листенце от лотосов цвят. Бог Ка убил на бойното поле Паурака и приятеля му Кшӣрджа и след това се върнал в столицата си Дврак.
Щом Бог Ка се завърнал в Дврак, всички Сиддхи от райските планети запели за славата на Бога. А що се отнася до Паурака, като подражавал на външността на Бог Всудева, той постоянно мислел за него и затова постигнал срӯпя, един от петте вида освобождение, и се издигнал до планетите във Ваикуха, където преданите притежават тела, подобни на тялото на Вишу, с четири ръце, които държат четирите символа. Всъщност той се бил отдал на съзерцание на формата на Вишу, но то било оскърбително, защото мислел самия себе си за Вишу. След като обаче бил убит от Ка, обидата била изкупена. Така той постигнал освобождението срӯпя и получил форма като на Бога.
Когато главата на царя на Кшӣ била хвърлена през градските порти, хората се събрали и много се удивили при вида на това необикновено нещо. Те открили, че на него има обици и разбрали, че това трябва да е нечия глава. Почудили се чия ли е. Някои помислили, че е главата на Ка, защото Той бил враг на Кшӣрджа. Те предположили, че царят е хвърлил главата на Ка в града, за да зарадва хората със смъртта му. Но накрая разбрали, че главата не е на Ка, а на самия Кшӣрджа. Когато това се потвърдило, веднага дошли цариците на царя на Кшӣ и започнали да оплакват смъртта на съпруга си. „О, господарю, след твоята смърт ние сме само едни мъртви тела."
Царят на Кшӣ имал син на име Судакшиа. След погребалните обреди той се заклел, че ще убие Ка, врага на баща си, и по този начин ще изплати синовния си дълг. Затова, съпроводен от един учен свещенослужител, който му помагал, той започнал да обожава Махдева, или Шива. Вишвантха (Шива) бил повелител на царството Кшӣ. Храмът на бог Вишвантха и днес съществува във Врасӣ и всеки ден в него се събират десетки хиляди поклонници. Шива бил много доволен от обожанието на Судакшиа и поискал да благослови своя предан слуга. Судакшиа възнамерявал да убие Ка и затова се помолил да получи особено могъщество, чрез което да го умъртви. Шива посъветвал Судакшиа да извърши заедно с брхмаите обреда за убиване на враг. За тази церемония се споменава и в някои от Тантрите. Шива казал на Судакшиа, че ако тази черна церемония бъде извършена правилно, ще се появи злият дух Дакшигни, който ще изпълни всичко, каквото му се заповяда. Той ще убие всеки, с изключение на учен брхмаа. Шива и неговите призрачни спътници също ще го съпровождат и така желанието на Судакшиа да убие врага си ще бъде изпълнено.
След одобрението на Шива Судакшиа бил сигурен, че ще може да убие Ка. Той приел много решителен обет за отречение и под ръководството на свещенослужителите започнал да следва черното изкуство на повтарянето на мантри. След това от огъня се появило огромното туловище на един демон, чиито коси, брада и мустаци били с цвета на разтопена мед. Той бил много голям и свиреп. Щом излязъл от огъня, от очите му изскочили живи въглени. Исполинският огнен демон изглеждал още по-страшен, когато размърдал веждите си. Той показал големите си остри зъби и прекарал по бърните си дългия си език. Демонът нямал по себе си никакви дрехи, но носел голям тризъбец, който блестял като буен огън. След като се появил от жертвения огън, той се изправил и развъртял с ръка тризъбеца си. Подстрекаван от Судакшиа, демонът се отправил към столичния град Дврак със стотици придружаващи го духове, сякаш се канел да изпепели цялото космическо пространство. Повърхността на земята потреперила от силата на стъпките му. Щом влязъл в град Дврак, всички жители изпаднали в паника като животни сред горски пожар.
В това време Ка играел шах в залата за царски съвещания. Жителите на Дврак дошли при него и му казали: „О, господарю на трите свята, един огромен огнен демон се кани да изгори до основи целия град. Бъди милостив и ни спаси." Така жителите на Дврак молели Ка да ги защити от огнения демон, който се появил в града, за да го опустоши.
Бог Ка, който винаги с особена загриженост следи за безопасността на преданите си, видял, че всички са много разтревожени от пристигането на този огромен огнен демон. Той се усмихнал и ги уверил: „Не се безпокойте, ще направя всичко необходимо, за да ви защитя." Ка, Върховната Божествена Личност, е всепроникващ. Той се намира в сърцето на всеки, но също така и отвън, под формата на космическото проявление. Той можел да разбере, че огненият демон е творение на Шива и за да го унищожи, взел своя Сударшана-чакра и му заповядал да направи необходимите стъпки. Сударшана-чакра се появил със сиянието на милиони слънца и топлината, която излъчвал, била с мощта на огъня в края на космическото проявление. Със сиянието си Сударшана-чакра озарил цялата вселена - както повърхността на земята, така и външното пространство. И дискът започнал да изстудява огнения демон, създаден от Шива. Така Сударшана-чакра на Бог Ка възпрял огнения демон, който след несполучливия си опит да опустоши Дврак, се завърнал обратно.
След като не успял да подпали Дврак, демонът се върнал във Врасӣ, царството на Кшӣрджа. При завръщането на огнения демон ослепителното му сияние причинило изпепеляването на всички свещенослужители, които помагали в черното изкуство на мантрите, и на работодателя им, Судакшиа. Правилата на черното изкуство на мантрите, дадени в Тантра, гласят, че ако мантрата не успее да убие врага, убива този, който я е изрекъл, защото така или иначе трябва да убие някого. Убийството било замислено от Судакшиа, а свещенослужителите му помагали, затова всички били изпепелени. Така става с демоните: те измислят нещо, за да убият Бога, но загиват от собственото си оръжие.
Сударшана-чакра, който следвал демона по петите, също влязъл във Врасӣ. Градът бил много велик и процъфтявал в продължение на много години. Дори и днес град Врасӣ е богат и прочут - той е един от най-големите градове на Индия. Там имало огромни дворци, съвещателни сгради, пазари и порти, пред дворците и портите имало забележителни паметници. На всяко кръстовище били поставени издигнати платформи за изнасяне на беседи. Имало сгради, в които се съхранявали съкровищата, колесниците, конете и зърното, и места, където се раздавала храна. Град Врасӣ притежавал всички тези материални богатства дълго време, но понеже царят на Кшӣ и синът му Судакшиа били срещу Бог Ка, Вишу-чакра, или Сударшана (оръжието на Бог Ка във формата на диск), опустошил целия град и изгорил всички важни постройки. Това пътешествие било по-гибелно и от съвременните бомбардировки. И след като изпълнил дълга си, Сударшана-чакра се върнал в Дврак при господаря си Шрӣ Ка.
Разказът за опустошението на Врасӣ от дисковото оръжие на Ка, Сударшана-чакра, е трансцендентален и благодатен за всеки. Този, който предава или слуша тази история с вяра и внимание, ще се освободи от всички последици на греховните си дейности. Това е обещанието на Шукадева Госвмӣ, който разказал тази история на Парӣкшит Махрджа.
Така завършва пояснението на Бхактиведанта върху шестдесет и шеста глава на книгата „Ка, изворът на вечно наслаждение", наречена „Освобождението на Паурака и на царя на Кшӣ".