No edit permissions for - pnd :: Temporary -

DODATEK PĚT

STRUČNÉ ŽIVOTOPISY HLAVNÍCH POSTAV

ABHIMANJU: Syn Ardžuny a Subhadry. Je označován za vtĕlení syna boha Mĕsíce Sómy. Byl zabit v bitvĕ na Kurukšétře ve vĕku pouhých šestnácti let. Oženil se s Uttarou, dcerou krále Viráty, a stal se otcem Paríkšita.

ADHIRATHA: Předák sútů, kasty zpravidla zamĕstnávané jako vozatajové. Nalezl Karnu poté, co ho Kuntí odložila a v košíku pustila po Ganze, a vychoval ho jako vlastního syna. Jeho manželka se jmenovala Rádhá, a proto byl Karna znám jako Rádhéja.

AGNIVÉŠA: Riši, který podstoupil přísnou askezi na hoře Mahéndra. Byl mistrem v používání zbraní a jeho žáky byli Dróna i Drupada. Od rišiho Bharadvádži získal agnéjástru a předal ji Drónovi.

AKRÚRA: Krišnův strýc a proslulý člen rodu Vrišniovců. Byl velitelem armády Jaduovců a rovnĕž vystupoval jako jeden z Krišnových rádců.

ALAMBUŠA: Rákšasa, který bojoval ve válce na Kurukšétře na stranĕ Durjódhany. Nenávidĕl Bhímu, protože mu zabil bratra Baku. Alambuša zabil Ardžunova syna Irávána a sám byl zabit Bhímovým synem Ghatótkačou.

AMBÁ: Nejstarší dcera krále Káší. Bhíšma ji unesl z její svajamvary, aby se stala nevĕstou jeho bratra. Protože se již předtím zaslíbila Šálvovi, Bhíšma jí dovolil odejít. Šálva ji ale jako manželku odmítl, protože se jí již dotkl jiný muž. Začala proto Bhíšmu strašlivĕ nenávidĕt. Uctívala Šivu a získala požehnání, že ve svém příštím životĕ Bhíšmu zabije. Poté se znovu narodila jako Šikhandí.

AMBÁLIKÁ: Nejmladší dcera krále Káší. Bhíšma ji unesl z její svajamvary a vdala se za Vičitravírju. Pozdĕji se po spojení s Vjásou stala matkou Pándua.

AMBIKÁ: Druhá dcera krále Káší unesená ze svojí svajamvary Bhíšmou. Manželka Vičitravírji, po jehož smrti se spojením s Vjásou stala matkou Dhritaráštry.

ANGÁRAPARNA: Nejpřednĕjší z gandharvů, známý též jako Čitraratha, který se setkal s Pánduovci, když byli na útĕku z Váranávaty po zapálení jejich domu napuštĕného šelakem.

ARDŽUNA: Třetí syn Pándua a Kuntí, zplozený Indrou. Proslul jako Krišnův nejdražší přítel a vyslechl od Nĕj Bhagavad-gítu. Je znám pod dalšími devíti jmény   —   Dhanandžaja (dobyvatel bohatství), Vidžaja (vždy vítĕzný), Švétaváhana (ten, jehož vůz táhnou bĕlouši), Phálguna (narozen pod šťastnou hvĕzdou stejného jména), Kirítí (ten, kdo nosí diadém), Bíbhatsu (v bitvĕ strašlivý na pohled), Savjasáčí (ten, kdo dokáže třímat luk obĕma rukama), Džišnu (nepřemožitelný) a Krišna (tmavé pleti). Jméno Ardžuna znamená „človĕk čistých činů.“ Je označován za vtĕlení dávného mudrce Nary.

AŠVATTHÁMÁ: Syn Dróny a Kripí. Když byl malý chlapec, jeho otec zchudl. Nĕkteří Ašvatthámovi přátelé, kteří vĕdĕli, že ještĕ nikdy neochutnal mléko, mu jednou dali pohár vody smíchané s moukou a řekli mu, že to je mléko. Chlapec se napil a radostnĕ se roztančil se slovy: „Ochutnal jsem mléko!“ Otec to uvidĕl a do hloubi duše ho to urazilo. Tato událost jej přivedla na myšlenku, aby se vydal za svým starým přítelem Drupadou a požádal jej o almužnu. Ašvatthámá je považován za částečnou inkarnaci Šivy. Přežil válku na Kurukšétře.

AŠVINÍ KUMÁROVÉ: Božská dvojčata, která vystupují jako lékaři nebešťanů. Prostřednictvím Mádrí se stala otci Nakuly a Sahadévy.

BABHRUVÁHANA: Syn Ardžuny a Čitrángady, který se stal vládcem Manipuru.

BÁHLÍKA: Mladší bratr Šántanua, Bhíšmův strýc. Žil velmi dlouho a byl Dhritaráštrovým rádcem. Bĕhem války na Kurukšétře se stal velitelem v Durjódhanovĕ armádĕ a nakonec ho zabil Bhíma.

BALARÁMA: Syn Vasudévy a Róhiní. Védy říkají, že je vĕčnou podobou Nejvyššího Pána a čas od času se zjevuje v hmotném svĕtĕ, aby se zde vĕnoval svým zábavám. Více informací o Nĕm lze najít v Bhágavata Puránĕ (Šrímad-Bhágavatamu).

BHARATA: Král v dynastii mĕsíčního boha (všichni kšatrijové jsou potomky buď Čandry, boha Mĕsíce, či Súrji, boha Slunce), který vládl Zemi tisíce let. Byla po nĕm pojmenována celá planeta Zemĕ a v dobĕ Mahábháraty bylo obvyklé, že se jeho potomkům říkalo jeho jménem, Bhárato. Bharata se narodil ze spojení krále Dušjanty a dcery rišiho Kanvy jménem Šakuntalá. Příbĕh jejich svatby a Bharatovo zrození líčí Ádi parva Mahábháraty.

BHÍMASÉNA: Druhý syn Pándua a Kuntí, zplozený Vájuem, mocným bohem vĕtru. Po velké válce na Kurukšétře ho Judhišthira ustanovil korunním princem. Ve Skanda Puránĕ je příbĕh o tom, jak Bhíma začal být po této válce ponĕkud pyšný, protože si myslel, že to byla jeho vlastní síla, díky níž v ní Pánduovci slavili úspĕch. Všichni jeho bratři však připisovali svůj úspĕch Krišnovi. Krišna se rozhodl Bhímovu pýchu zlomit, a proto ho posadil na Garudu a vydali se spolu daleko na jih, až se dostali k obrovskému, na kilometry širokému jezeru. Krišna Bhímu poslal, ať najde pramen tohoto jezera. Bhíma se rozbĕhl po celém obvodu jezera, ale pramen najít nedokázal. Cestou se střetl s nĕkolika mocnými asury. Bhíma zjistil, že je sám neporazí, a utekl se pod Krišnovu ochranu. Krišna jezero zvedl, odhodil pryč a asury rozprášil. Bhímovi pak řekl: „Toto jezero spočívalo v lebce Kumbhakarny, rákšasy, kterého v předchozím vĕku zabil Ráma. Válečníci, kteří na tebe zaútočili, byli z rodu démonů, kteří bojovali na stranĕ Rávany proti Rámovi.“ Tak byla Bhímova pýcha zlomena.

BHÍŠMA: Syn Šántanua, proslul jako „praotec“ Kuruovců. Ačkoliv se nikdy nestal králem, zastával úřad regenta, dokud Vičitravírja nedospĕl. Je řečeno, že je vtĕlením Djaua, nejpřednĕjšího z vasuů (viz. Dodatek tři). V původním textu Mahábháraty je celá jedna parva (Šánti parva) vĕnovaná Bhíšmovým pokynům o náboženství a mravnosti, které pronesl, když ležel na loži ze šípů.

ČITRASÉNA: Král gandharvů, který Ardžunu učil umĕní zpĕvu a tance, když pobýval na nebesích. Pozdĕji zajal Durjódhanu, kterého Ardžuna a Bhíma osvobodili. Jméno Čitraséna nesl rovnĕž král Trigarty, který bojoval s Kuruovci, a také se tak jmenoval jeden z Karnových synů.

DÉVAKÍ: Krišnova matka a manželka Vasudévy, předního z rodu Vrišniovců. Podrobnosti o jejím životĕ lze najít v Bhágavata Puránĕ.

DHAUMJA: Asketický riši, který se stal guruem a rádcem Pánduovců. Mladší bratr Dévaly, dalšího proslulého rišiho.

DHRIŠTADJUMNA: Syn Drupady, zrozený z posvátného ohnĕ. Ve Védách je řečeno, že je expanzí boha ohnĕ Agniho.

DHRIŠTAKÉTU: Syn Šišupály, krále Čedi. Pomáhal Pánduovcům a pro válku na Kurukšétře jim poslal jednu akšauhiní vojáků. Byl zabit Drónou. Po válce se jeho sestra vdala za Nakulu. Je považován za jednoho z nebeských višvadévů zrozených na Zemi.

DHRITARÁŠTRA: Slepý syn mudrce Vjásadévy, který se narodil Ambice po smrti jejího manžela Vičitravírji. Stal se králem Hastinápuru poté, co Pándu odešel do lesa. Byl otcem Kuruovců. V Bhágavata Puránĕ je řečeno, že po praktikování jógy dosáhl na konci svého života osvobození splynutím s nejvyšším Brahmanem.

DRAUPADÍ: Dcera Drupady, krále Paňčály, a manželka pĕti Pánduovců. V předchozím životĕ byla asketkou jménem Nálájaní, které Šiva požehnal, že v příštím životĕ bude mít pĕt manželů. Je ztĕlesnĕním ženských půvabů a dovedností. Jednou dokonce radila jak sloužit svému manželovi jedné z předních manželek Krišny, Satjabhámĕ. Je řečeno, že je expanzí bohynĕ Lakšmí. Je známa také jako Paňčálí.

DRÓNA (DRÓNÁČÁRJA): Učitel válečného umĕní Kuruovců. Mudrc Bharadvádža jednou zahlédl apsaru Ghritáčí, a v důsledku toho z jeho tĕla vyšlo semeno, které zachytil do nádoby. Z ní se pozdĕji narodil Dróna. Jeho učiteli byli Agnivéša a Parašuráma. Je označován za expanzi Brihaspatiho, nebeského rišiho a učitele bohů.

DRUPADA: Král paňčálské provincie v Bháratĕ. Byl vĕrným spojencem Pánduovců, ctĕný jako nejstarší král mezi jejich spojenci. Mezi ním a Drónou vzniklo nepřátelství poté, co za ním Dróna přišel se žádostí o milodar a Drupada ho odmítl. Nakonec jej Dróna zabil ve válce na Kurukšétře. Drupada byl též znám jako Jagjaséna a je řečeno, že je expanzí nebeských marutů.

DURJÓDHANA: Nejstarší z Dhritaráštrových synů a vůdce Kuruovců. Od dĕtství byl nepřítelem Pánduovcům, což pozdĕji vyústilo ve válku na Kurukšétře. Byl zabit Bhímou a odebral se na nebeské planety díky tomu, že se pevnĕ držel kšatrijských povinností. Je označován za expanzi Kaliho, boha vládnoucího tomuto temnému vĕku.

DURVÁSÁ: Mocný riši známý svou prchlivostí. Purány i Mahábhárata obsahují mnoho příbĕhů, v nichž vystupuje. Zejména proslul tím, že Kuntí udĕlil požehnání, díky kterému si mohla přivolat kteréhokoliv z bohů, což mĕlo za důsledek zrození Pánduovců jako synů pĕti hlavních bohů. Je řečeno, že je expanzí Šivy.

DUŠÁSANA: Durjódhanův nejstarší bratr a člen jeho nejužšího kruhu rádců. Ohavným způsobem urazil Draupadí i Pánduovce, a Bhíma proto přísahal, že ho zabije a napije se jeho krve. Bĕhem velké války tak rovnĕž učinil.

DŽAJADRATHA: Král Sindhu, který se oženil s Dhritaráštrovou dcerou Dušalou. Když se narodil, hlas z nebes oznámil, že se stane mocným válečníkem, ale hlavu mu setne nepřítel obdařený jedinečnou silou. Jeho otec, Vriddhakšatra, pak proklel každého, kdo by způsobil, že synova hlava spadne na zem, aby sám zemřel také   —   ať se mu hlava roztříští na sto kusů. Na Kurukšétře ho zabil Ardžuna.

DŽARÁSANDHA: Král Magadhy a mocný nepřítel Krišny. Jeho otec, Brihadratha, jednou vyhledal mudrce, aby mu dal požehnání, díky kterému získá syna. Mudrc mu dal mango, které král rozpůlil a rozdĕlil je mezi dvĕ své ženy. Každé z nich se narodila polovina dítĕte a král obĕ poloviny zahodil. Pozdĕji obĕ půlky nalezla rákšasí jménem Džará a spojila je, načež tĕlo ožilo. Dítĕ dostalo jméno Džarásandha, což znamená „spojeno Džarou.“ Bhágavata Purána popisuje historii jeho nepřátelského vztahu ke Krišnovi. Bĕhem zápasu ho zabil Bhíma.

ÉKALAVJA: Syn Hiranjadhanua, vůdce kmene Nišádů. Stal se pomĕrnĕ obratným lukostřelcem díky uctívání Dróny, ale ten ho nakonec proklel. Zabil ho Krišna.

GÁNDHÁRÍ: Dcera krále Gándháry, která se stala manželkou Dhritaráštry. Jednou svojí službou potĕšila Vjásadévu, a tento mudrc jí požehnal, že bude mít sto synů. Po svatbĕ se slepým Dhritaráštrou si na celý zbytek života zakryla vlastní oči šátkem. Je proto proslulá jako jedna z nejctnostnĕjších žen ve védských dĕjinách. Zemřela v lese spolu se svým manželem a Kuntí.

GANGÁ: Bohynĕ, která se v tomto svĕtĕ zjevuje jako řeka Gangá. Byla matkou Bhíšmy (viz. Dodatek tři). Její původ je popsán v nejrůznĕjších védských textech, včetnĕ Bhágavata Purány a Rámájany. Voda této řeky sestupuje z duchovního svĕta po dotyku nohy Pána Višnua, a proto je považována za posvátnou.

GHATÓTKAČA: Syn Bhímy a rákšasí Hidimbí. Stal se vůdcem rákšasů a ve válce na Kurukšétře pomáhal Pánduovcům. Karna ho zabil Indrovou nebeskou zbraní šakti.

INDRA: Král bohů známý též jako Purandara a Šakra. Védy obsahují mnoho příbĕhů o tomto bohu, který se stal Ardžunovým otcem.

IRÁVÁN: Syn Ardžuny a Ulupí, dcery krále nágů Kauravji. Na Kurukšétře ho zabil rákšasa Alambuša.

JADU: Dávný král a zakladatel dynastie Jaduovců, ve které se zjevil Krišna (viz. genealogický strom v Dodatku pĕt). Podrobnosti Jaduova zrození a života jsou v původním textu Mahábháraty a rovnĕž v Bhágavata Puránĕ.

JUDHIŠTHIRA: Nejstarší Pánduovec, který se narodil ze spojení Kuntí a boha Dharmy. Vykonal obĕť rádžasúja, čímž potvrdil svoje postavení vládce svĕta. Proslul vĕrností ctnosti a pravdĕ, a proto je rovnĕž znám jako Dharmarádža a také jako Adžátašatru, což znamená „ten, kdo nemá žádné nepřátele.“ Po válce vládl svĕtu třicet šest let a jeho nástupcem byl Paríkšit.

JUJUTSU: Dhritaráštrův syn (s vaišjovskou služebnou). Před bitvou na Kurukšétře opustil Kuruovce a přidal se k Pánduovcům. Bitvu přežil a Judhišthira ho předtím, než se odebral do ústraní, jmenoval vládcem Hastinápuru v zastoupení za mladičkého Mahárádžu Paríkšita.

KANSA: Krišnův strýc z matčiny strany, který se zmocnil trůnu, jež náležel jeho otci Ugrasénovi. Zabil ho Krišna. Podrobnosti z jeho života lze najít v Bhágavata Puránĕ.

KARNA: Prvorozený syn matky Pánduovců Kuntí po jejím spojení s bohem Slunce (viz. Dodatek jedna). Stal se hlavním oporou a nejlepším přítelem Durjódhany, který ho ustanovil králem Angy. Na Kurukšétře ho zabil Ardžuna a pak odešel na sluneční planetu. Další jména Karny jsou například Vasuséna, Vaikartana a Rádhéja.

KRIPA (KRIPÁČÁRJA): Syn mudrce Šaradvána, který jednou podstupoval askezi v lese, když tu spatřil apsaru Džanapadí. Vypustil semeno, které upadlo do trsu rákosí, a z nĕho se narodili chlapec a dĕvče. Dostali jména Kripa a Kripí. Pozdĕji je tam našli a odnesli k Šántanuovi, který se posléze dozvĕdĕl o jejich původu od Šaradvána. Kripu vyučoval dhanurvédĕ, vojenskému umĕní, vlastní otec a Kripa se stal jedním z kuruovských učitelů válečnictví. Přežil válku na Kurukšétře a stal se rádcem Pánduovců, když vládli svĕtu. Pozdĕji se stal na jejich žádost učitelem jejich vnuka Paríkšita.

KRIŠNA: Védy o Nĕm říkají, že je Bohem, Nejvyšší Osobou, která je zdrojem všech ostatních inkarnací Boha, jako je Višnu či Nárájan. Bhágavata Purána obsahuje rozsáhlé popisy Jeho vlastností a skutků. Na počátku války na Kurukšétře přednesl Ardžunovi Bhagavad-gítu.

KRITAVARMÁ: Představený dynastie Jaduovců. Oddaný Krišny, který byl velitelem jaduovské armády. Krišna nabídl tuto armádu pro válku na Kurukšétře Durjódhanovi, a proto s ní Kritavarmá bojoval proti Pánduovcům. Kritavarmá válku přežil, ale pozdĕji byl zabit v Prabháse bĕhem bratrovražedného sporu mezi Jaduovci.

KUNTÍ: Matka Pánduovců, sestra Vasudévy, Krišnova otce. Její vlastní otec Šúraséna ji jako dítĕ dal svému blízkému příteli králi Kuntibhódžovi, který žádné dĕti nemĕl. Při narození dostala jména Prithá, ale pozdĕji, poté co ji vychoval Kuntibhódža, se více proslavila jako Kuntí.

KURU: Dávný král a zakladatel dynastie Kuruovců (viz. Dodatek pĕt   —    genealogický strom). Díky jeho obĕtem a askezi na místĕ pojmenovaném po Kuruovi Kurukšétra je toto místo považováno za posvátné.

KUVÉRA (VAIŠRAVANA): Bůh hojnosti a jeden ze čtyř ochránců vesmíru neboli lókapálů. Je známý jako nebeský strážce pokladů.

MÁRKANDÉJA: Dávný riši, o kterém se říká, že žil tisíce vĕků. Mahábhárata obsahuje mnoho příbĕhů o tomto mudrci.

NAKULA: Jedno z dvojčat, synů Pándua a Mádrí, zplozených božskými dvojčaty ašviny. Byl válečníkem-mahárathou a proslul obratností v boji s mečem. Před Judhišthirovou obĕtí rádžasúja dobyl západní oblasti Bháraty. Kromĕ Draupadí se oženil i z princeznou z Čedi jménem Karénumatí.

NÁRADA: Nebeský mudrc, známý též jako dévariši čili riši mezi bohy. Je proslulý jako oddaný Krišny a často je přítomen při Jeho zábavách na Zemi. Védy se nesčetnĕkrát zmiňují o Náradových činech a učení.

PÁNDU: Otec Pánduovců, který se milostí Vjásadévy narodil vdovĕ po Vičitravírjovi, královnĕ Ambálice.

PARÁŠARA: Mocný riši, vnuk Vasišthův, který se stal otcem Vjásadévy, jehož zplodil se Satjavatí, když byla ještĕ neprovdanou dívkou. Jednou Satjavatí převážela tohoto mudrce přes řeku a jeho velice zaujala její krása. Požádal ji, zda by se s ní mohl spojit, a slíbil jí, že jí pomocí svojí mystické síly zachová panenství. Souhlasila a na ostrovĕ uprostřed řeky se spojili. Aby je nikdo nespatřil, Parášara ostrov zahalil závojem mlhy. Ihned po spojení se narodil Vjásadéva a v mžiku vyrostl v muže.

PARAŠURÁMA: Riši označovaný za zplnomocnĕné vtĕlení Višnua. Proslul tím, že zahubil všechny kšatriji tohoto svĕta poté, co jeho otce Džamadagniho zabil král jménem Kártavírja. Byl znalcem védského vojenského umĕní a učil je Bhíšmu, Drónu a Karnu. Mahábhárata obsahuje mnoho příbĕhů o jeho hrdinských činech.

PARÍKŠIT: Abhimanjuův syn, který se narodil po smrti svého otce. Pánduovci ho dosadili na hastinápurský trůn poté, co se vzdali vlády. Dostal jméno Paríkšit, což znamená „zkoumající,“ jelikož bráhmanové řekli, že bude zkoumat všechny lidi při svém hledání Nejvyššího Pána, kterého vidĕl ještĕ jako plod v lůnĕ svojí matky. Proslavil se jako posluchač Bhágavata Purány přednášené mudrcem Šukadévou Gósvámím.

SAHADÉVA: Nejmladší Pánduův syn. Jedno z dvojčat, synů Mádrí, zplozených bohy ašviny. Před Judhišthirovou obĕtí rádžasúja dobyl jižní Bháratu. Proslul svojí bystrostí a moudrostí, a proto byl po válce na Kurukšétře jmenován osobním rádcem Judhišthiry. Kromĕ Draupadí se ještĕ oženil s princeznou z Madry jménem Vidžajá.

SAŇDŽAJA: Dhritaráštrův vozataj a tajemník. Ačkoliv náležel do kasty sútů, byl duchovnĕ pokročilým žákem Vjásadévy, který ho obdařil schopností sledovat dĕní na Kurukšétře v průbĕhu války. Díky tomu popisoval všechny výjevy bitvy Dhritaráštrovi.

SÁTJAKI: Hrdina z rodu Vrišniovců, který se stal Ardžunovým žákem ve válečnictví. Byl blízkým přítelem Krišny. Jako mocný maháratha bojoval na Kurukšétře na stranĕ Pánduovců a přežil jak válku, tak následný Ašvatthámův masakr spících vojáků. Zemřel v Prabháse bĕhem bratrovražedného boje mezi Jaduovci.

SUBHADRÁ: Krišnova sestra označovaná ze vtĕlení Jógamáji, zosobnĕné duchovní energie Pána. Její zrození je popsáno v Bhágavata Puránĕ. Vdala se za Ardžunu a mĕli syna jménem Abhimanju. Na rozdíl od její spolumanželky Draupadí, o konci jejího života původní text žádné podrobnosti neuvádí.

SUŠARMÁ: Král Trigartů a bratr Durjódhanovy manželky Bhanumatí. Stál v čele obrovské armády a bĕhem války na Kurukšétře se zamĕřil na boj s Ardžunou, protože přísahal, že ho zabije. Ardžuna však zabil jeho.

ŠAKUNI: Syn krále Subaly a bratr Gándhárí. Vystupoval jako blízký důvĕrník a zkušený rádce Durjódhany. Ačkoliv byl mocným kšatrijou, před otevřeným bojem dával přednost úskokům a podvodům. Je považován za expanzi boha vládnoucího vĕku Dvápara (třetímu v cyklu čtyř vĕků). Na Kurukšétře ho zabil Sahadéva.

ŠALJA: Vládce Madry a bratr Pánduovy druhé ženy Mádrí. Ačkoliv byl přítelem Pánduovců a s Judhišthirou ho poutalo zvlášť blízké přátelství, Durjódhana ho lstí přimĕl k tomu, aby na Kurukšétře bojoval na stranĕ Kuruovců. Je řečeno, že je vtĕlením Daitji Samhlády a v této válce ho zabil Judhišthira.

ŠÁLVA: Král Saubhy. Bojoval s Bhíšmou o ruku Amby poté, co ji Bhíšma unesl z její svajamvary. Kvůli svému pevnému přátelství se Šišupálou, kterého Krišna zabil, se stal Krišnovým nepřítelem. Napadl Dváraku v obrovském letounu, který získal od Šivy. Je označován za vtĕlení asury Adžaky. Zabil ho Krišna.

ŠÁNTANU: Pradĕd Pánduovců a Kuruovců a Bhíšmův otec po spojení s Gangou (viz. Dodatek tři). Poté, co se vzdal vlády, vydal se na horu Árčíku v Himálaji, kde se oddával askezi a nakonec dosáhl osvobození. V Bhágavata Puránĕ je řečeno, že jeho starší bratr Dévápi dosud žije na této Zemi, na místĕ zvaném Kalápa, kde očekává začátek příští Satja-jugy (zlatého vĕku), kdy se stane králem.

ŠIKHANDÍ: Syn Drupady a vtĕlení Amby. Narodil se jako žena a pozdĕji se milostí jakši jménem Sthúnákarna stal mužem. Ze svého předchozího života si pamatoval svoje nepřátelství k Bhíšmovi a přísahal, že ho zabije. Díky jemu se Ardžuna dokázal k Bhíšmovi přiblížit a nakonec ho zabít. Ašvatthámá ho zabil bĕhem svého nočního vyvraždĕní spících pánduovských bojovníků.

ŠIŠUPÁLA: Král Čedi a zapřisáhlý nepřítel Krišny. Bhágavata Purána popisuje jeho předchozí život v podobĕ Džaji, strážného u brány Vaikunthy, duchovního svĕta. Kvůli prokletí se musel spolu se svým bratrem Vidžajou třikrát narodit v tomto hmotném svĕtĕ jako démon (jeho druhá dvĕ vtĕlení byla Hiranjákša a Rávana). Krišna ho zabil bĕhem Judhišthirovy obĕti rádžasúja.

ULUPÍ: Dcera krále nágů Kauravji, která se stala Ardžunovou ženou. Mĕli syna jménem Iráván, který byl zabit na Kurukšétře. Ardžunu si vzala bĕhem jeho ročního vyhnanství z Indraprasthy a po svatbĕ s ním strávila pouze jediný den. Po válce se k nĕmu v Hastinápuru opĕt připojila.

UTTARÁ: Princezna z Viráty, kterou Ardžuna učil tančit bĕhem svého posledního roku vyhnanství. Vdala se za Abhimanjua a jejich syn dostal jméno Paríkšit.

VASUDÉVA: Krišnův otec, po kterém je pojmenován samotný Krišna   —    Vásudéva. Podrobnosti z jeho života a předchozích zrození jsou podány v Bhágavata Puránĕ.

VIDURA: Syn Vjásadévy a palácové služebné. Je řečeno, že je vtĕlením Jamarádži, vládce spravedlnosti. Jednou byl riši jménem Mándavja omylem obvinĕn z loupeže. Král ho uvĕznil a za trest ho nechal probodnout kopím. Mudrc se pozdĕji vydal za Jamarádžou a zeptal se ho, proč se mu to stalo. Dozvĕdĕl se, že v dĕtství sám probodl nĕjakého brouka stéblem trávy. Když mudrc slyšel, že byl potrestán za chybu, které se dopustil ještĕ jako nevĕdomé dítĕ, Jamarádžu proklel, aby se narodil na Zemi jako šúdra. Tak se stal Jamarádža Vidurou.

VIRÁTA: Král Matsji, kde Pánduovci strávili poslední rok svého vyhnanství. Ve válce na Kurukšétře se připojil k Pánduovcům a přivedl s sebou jednu akšauhiní válečníků. V bitvĕ ho zabil Dróna. Je řečeno, že je expanzí nebeských marutů.

VJÁSADÉVA: Autor Mahábháraty. Tento mudrc se narodil ze spojení rišiho Parášary a Satjavatí a je znám jako Dvaipájana, protože se narodil na ostrovĕ (viz. Parášara). Sestavil Védy a je považován za zplnomocnĕné vtĕlení Višnua. Jeho syn Šukadéva je proslulým recitátorem Bhágavata Purány.

« Previous Next »