Sloka 18.48
saha-jaṁ karma kaunteya
sa-doṣam api na tyajet
sarvārambhā hi doṣeṇa
dhūmenāgnir ivāvṛtāḥ
saha-jam — zrozené zároveň; karma — práce; kaunteya — ó synu Kuntī; sa-doṣam — s vadou; api — ačkoliv; na — nikdy; tyajet — je třeba zanechat; sarva-ārambhāḥ — všechny počiny; hi — jistě; doṣeṇa — vadou; dhūmena — kouřem; agniḥ — oheň; iva — jako; āvṛtāḥ — zahalený.
Každé počínání je poznamenané nějakou vadou, tak jako je oheň zahalený kouřem. Člověk se proto nemá vyhýbat práci, k níž má vrozené předpoklady, ó synu Kuntī, i když může být plná nedostatků.
V podmíněném stavu je každá práce znečištěná kvalitami hmotné přírody. Dokonce i brāhmaṇa musí konat oběti spojené se zabíjením zvířat. Kṣatriya může být sebevíce zbožný, ale nemůže se vyhnout zabíjení nepřátel. I velice zbožný obchodník musí někdy zatajit svůj zisk, aby mohl pokračovat v obchodování, musí uzavírat obchody na černém trhu. To všechno je nutné a nevyhnutelné. A śūdra, který slouží špatnému pánovi, musí plnit jeho nařízení, i když po něm pán chce, aby dělal něco, co se dělat nemá. Přes všechny tyto nedostatky má člověk i nadále vykonávat své předepsané povinnosti, které jsou dané jeho povahou.
Tady je velice dobrý příklad: oheň je čistý, ale kde je oheň, je i kouř. Tím se však oheň neznečistí. Je považován za nejčistší ze všech prvků, i když ho doprovází kouř. Chce-li někdo zanechat kṣatriyských činností a přijmout zaměstnání brāhmaṇy, ani to mu nezajistí, že jako brāhmaṇa nebude muset dělat nic nepříjemného. Z toho vyplývá, že nikdo v hmotném světě se nemůže úplně vyhnout hmotnému znečištění. Zmíněný příklad ohně a kouře to výborně vystihuje. Když v zimě vytáhneme z ohně kámen, kouř nám může dráždit oči i jiné části těla, ale to neznamená, že bychom oheň neměli používat. Stejně tak se člověk nemá kvůli nějakým nepříjemnostem zříkat svého přirozeného zaměstnání. Jen má být rozhodnutý sloužit Nejvyššímu Pánu konáním svých povinností s vědomím Kṛṣṇy. To je dokonalost. Když se člověk věnuje určitému zaměstnání proto, aby uspokojil Nejvyššího Pána, všechny nedostatky provázející toto zaměstnání se tím očistí. Spojením s oddanou službou se výsledky jeho práce očišťují a on začíná dokonale vidět sám sebe. To je seberealizace.