Sloka 13.19
iti kṣetraṁ tathā jñānaṁ
jñeyaṁ coktaṁ samāsataḥ
mad-bhakta etad vijñāya
mad-bhāvāyopapadyate
iti — takto; kṣetram — pole působnosti (tělo); tathā — také; jñānam — poznání; jñeyam — předmět poznání; ca — také; uktam — popsané; samāsataḥ — v krátkosti; mat-bhaktaḥ — Můj oddaný; etat — všechno toto; vijñāya — poté, co pochopí; mat-bhāvāya — Mého stavu bytí; upapadyate — dosáhne.
Tak jsem ti v krátkosti popsal pole působnosti (tělo), poznání a předmět poznání. Jedině Moji oddaní to mohou dokonale pochopit, a tak dosáhnou Mého stavu bytí.
Pán v krátkosti Arjunovi popsal tělo, poznání a předmět poznání. Toto poznání se týká tří témat: znalce, předmětu poznání a procesu poznání. To vše dohromady se nazývá vijñāna neboli věda o poznání. Čistí oddaní Pána mohou pochopit dokonalé poznání přímo, zatímco ostatní ne. Monisté říkají, že tyto tři věci nakonec splývají v jedno, ale to oddaní neuznávají. Poznání a rozvoj poznání znamenají chápat sám sebe s vědomím Kṛṣṇy. Nyní nás řídí hmotné vědomí, ale jakmile přesměrujeme veškeré vědomí k činnostem spojeným s Kṛṣṇou a pochopíme, že Kṛṣṇa je všechno, dosáhneme skutečného poznání. Jinými slovy, poznání není nic jiného než počáteční stádium dokonalého pochopení oddané služby. To bude důkladně vysvětleno v patnácté kapitole.
Souhrnem: 6. a 7. verš – od mahā-bhūtāni až po cetanā dhṛtiḥ – popisují hmotné prvky a určité projevy příznaků života, které společně tvoří tělo neboli pole působnosti. 8. až 12. verš – od amānitvam po tattva-jñānārtha-darśanam – líčí proces poznání obou znalců pole působnosti, duše a Nadduše. Konečně 13. až 18. verš – od anādi mat-param až po hṛdi sarvasya viṣṭhitam – líčí duši a Nejvyššího Pána neboli Nadduši.
Kṛṣṇa tedy popsal tři oblasti: pole působnosti (tělo), proces poznání a duši společně s Nadduší. A tady zvláště uvádí, že jasně jim porozumí jen čistí oddaní Pána. Ti plně využijí Bhagavad-gītu a mohou dosáhnout nejvyššího cíle, světa Nejvyššího Pána, Kṛṣṇy. Jenom oddaní tedy mohou pochopit Bhagavad-gītu a získat kýžený výsledek, nikdo jiný.