No edit permissions for isiZulu

Sloka 5.6

sannyāsas tu mahā-bāho
duḥkham āptum ayogataḥ
yoga-yukto munir brahma
na cireṇādhigacchati

sannyāsaḥ — životní stav odříkání; tu — ale; mahā-bāho — ó muži mocných paží; duḥkham — neštěstí; āptum — dává zakusit; ayogataḥ — bez oddané služby; yoga-yuktaḥ — zaměstnaný oddanou službou; muniḥ — myslitel; brahma — Nejvyššího; na cireṇa — neprodleně; adhigacchati — dosáhne.

Nikdo nebude šťastný, když se jen bez oddané služby Pánu zřekne všech činností. Ale přemýšlivý člověk zaměstnaný oddanou službou Pánu může neprodleně dosáhnout Nejvyššího.

Jsou dva druhy sannyāsīch, tedy těch, kdo žijí v odříkání. Māyāvādští sannyāsī studují sāṅkhyovou filozofii, zatímco vaiṣṇavští sannyāsī studují filozofii Bhāgavatamu, což je pravý komentář k Vedānta-sūtrám. Māyāvādští sannyāsī také studují Vedānta-sūtry, ale používají svůj vlastní komentář zvaný Śārīraka-bhāṣya, který napsal Śaṅkarācārya. Studenti bhāgavatské školy se věnují oddané službě Pánu podle usměrnění Pañcarātry, takže vaiṣṇavští sannyāsī mají rozmanitá zaměstnání v transcendentální službě Pánu. Vaiṣṇavští sannyāsī nemají nic společného s hmotnými činnostmi, a přesto jsou ve své oddané službě Pánu činní mnoha způsoby. Zato māyāvādští sannyāsī, kteří jen studují sāṅkhyu a vedāntu, jsou stále pohroužení v suchých spekulacích a transcendentální službu Pánu nemohou okusit. Jelikož jejich studium začíná být časem velice nezáživné, někdy je spekulace o Brahmanu unaví, a tak se obracejí k Bhāgavatamu, ale bez náležitého pochopení. Následkem toho je pro ně studium Śrīmad-Bhāgavatamu obtížné. Suché spekulace a umělé neosobní výklady māyāvādským sannyāsīm přinesou jen těžkosti. Vaiṣṇavští sannyāsī, kteří stále vykonávají oddanou službu, jsou při plnění svých transcendentálních povinností šťastní a nakonec mají zaručený vstup do Božího království. Māyāvādští sannyāsī někdy poklesnou z cesty seberealizace a znovu se zapojují do světských lidumilných činností, které nejsou ničím jiným než hmotným jednáním. Z toho vyplývá, že ti, kdo se věnují činnostem spojeným s vědomím Kṛṣṇy, jsou v lepším postavení než sannyāsī, kteří jen spekulují o tom, co je a co není Brahman, i když i ti dojdou k vědomí Kṛṣṇy, ale až po mnoha životech.

« Previous Next »