Sloka 3.41
tasmāt tvam indriyāṇy ādau
niyamya bharatarṣabha
pāpmānaṁ prajahi hy enaṁ
jñāna-vijñāna-nāśanam
tasmāt — proto; tvam — ty; indriyāṇi — smysly; ādau — na počátku; niyamya — když usměrníš; bharata-ṛṣabha — ó nejlepší z Bharatových potomků; pāpmānam — velký symbol hříchu; prajahi — zkroť; hi — jistě; enam — tento; jñāna — poznání; vijñāna — a vědeckého poznání čisté duše; nāśanam — ničitele.
Proto, ó Arjuno, nejlepší z potomků Bharaty, hned na počátku zkroť ovládáním smyslů tento velký symbol hříchu (chtíč), protože je ničitelem poznání a seberealizace.
Pán poradil Arjunovi, aby hned od počátku usměrňoval smysly, aby tak mohl zkrotit největšího hříšného nepřítele, chtíč, který ničí touhu po seberealizaci a bližším poznání sebe sama. Slovo jñāna označuje poznání vlastního já odlišením od toho, co není skutečným já, neboli poznání, že duše je něco jiného než tělo. Vijñāna znamená zevrubněji poznat přirozené postavení duše a její vztah k Nejvyšší Duši. Ve Śrīmad-Bhāgavatamu (2.9.31) je to vysvětleno takto:
jñānaṁ parama-guhyaṁ me
yad vijñāna-samanvitam
sa-rahasyaṁ tad-aṅgaṁ ca
gṛhāṇa gaditaṁ mayā
„Poznání vlastního já a Nejvyššího Já je velice důvěrné a tajemné, ale tohoto poznání i jeho bližší realizace je možné nabýt, pokud je i s jejich různými aspekty vysvětluje samotný Pán.“ Bhagavad-gītā nám dává toto obecné a bližší poznání vlastního já. Živé bytosti jsou nedílné části Pána, a proto Mu přirozeně mají sloužit. Toto pochopení se nazývá vědomí Kṛṣṇy. Člověk si ho musí osvojovat od samého začátku života, aby si mohl být plně vědomý Kṛṣṇy a jednat podle toho.
Chtíč je jen převrácený odraz lásky k Bohu, která je každé živé bytosti vlastní. Pokud se ale člověk hned od začátku učí vědomí Kṛṣṇy, jeho přirozená láska k Bohu nemůže zeslábnout a změnit se v chtíč. Když už se láska k Bohu jednou změnila v chtíč, je velice těžké vrátit ji do normálního stavu. Nicméně vědomí Kṛṣṇy je tak mocné, že i ten, kdo začne pozdě, může dodržováním usměrňujících zásad oddané služby dospět k tomu, že bude Boha milovat. Člověk tedy může v kterémkoliv stádiu života, jakmile jen pochopí, jak je to důležité, začít s vědomím Kṛṣṇy ovládat smysly v oddané službě Pánu a změnit chtíč zpátky v nejvyšší dokonalost lidského života, v lásku k Bohu.