No edit permissions for isiZulu

Sloka 6.29

sarva-bhūta-stham ātmānaṁ
sarva-bhūtāni cātmani
īkṣate yoga-yuktātmā
sarvatra sama-darśanaḥ

sarva-bhūta-stham — sídlící ve všech bytostech; ātmānam — Nadduši; sarva — všechny; bhūtāni — bytosti; ca — také; ātmani — v Nejvyšším Já; īkṣate — vidí; yoga-yukta-ātmā — ten, kdo má vědomí Kṛṣṇy; sarvatra — všude; sama-darśanaḥ — vidí stejně.

Pravý jógí Mě vidí ve všech bytostech a vidí také každou bytost ve Mně. Takový seberealizovaný člověk vidí Mě, stejného Nejvyššího Pána, všude.

Jógí vědomý si Kṛṣṇy má dokonalý pohled, neboť vidí Kṛṣṇu, Nejvyššího, jako Nadduši (Paramātmu) v srdci každého bez rozdílu. Īśvaraḥ sarva-bhūtānāṁ hṛd-deśe ’rjuna tiṣṭhati. Pán ve svém aspektu Paramātmy sídlí v srdci psa i v srdci brāhmaṇy. Dokonalý jógí ví, že Pán je věčně transcendentální a že přítomnost v těle psa ani brāhmaṇy Ho hmotným způsobem neovlivní. To je Pánova svrchovaná neutralita. Individuální duše také sídlí v tomtéž srdci, ale není přítomná v srdci nikoho jiného. Tím se liší individuální duše od Nadduše. Ten, kdo neprovádí skutečnou jógu, nemůže vidět věci tak jasně. Člověk vědomý si Kṛṣṇy vidí Kṛṣṇu v srdci věřícího i nevěřícího. To dokládá smṛti (Sātvata-tantra 3.49) takto: ātatatvāc ca mātṛtvād ātmā hi paramo hariḥ. Pán, původce všech bytostí, je jako matka i jako opatrovatel. Matka je ke všem dětem stejná, a Nejvyšší Otec (či Matka) jedná také tak. Proto je Nadduše neustále v každé živé bytosti.

I zvenčí je každá živá bytost obklopená Pánovou energií. Jak bude vysvětleno v sedmé kapitole, Pán vlastní dvě hlavní energie – duchovní (vyšší) a hmotnou (nižší). Přestože je živá bytost částí vyšší energie, je nižší energií podmíněná. Ale ať už je v oblasti vyšší, nebo nižší energie, stále je Pánovou energií. Každá živá bytost se tak či onak nachází v Něm.

Jógí pohlíží na všechny stejně, protože vidí, že všechny živé bytosti zůstávají za všech okolností služebníky Boha, i když se nacházejí v různých situacích, které odpovídají výsledkům jejich plodonosných činů. Když je živá bytost v oblasti hmotné energie, slouží hmotným smyslům, a když je v oblasti duchovní energie, slouží Nejvyššímu Pánovi přímo. V obou případech je služebníkem Boha. Takovou rovnost vidí dokonale ten, kdo si je vědomý Kṛṣṇy.

« Previous Next »