No edit permissions for isiZulu

Sloka 10.11

teṣām evānukampārtham
aham ajñāna-jaṁ tamaḥ
nāśayāmy ātma-bhāva-stho
jñāna-dīpena bhāsvatā

teṣām — jim; eva — jistě; anukampā-artham — abych projevil zvláštní milost; aham — Já; ajñāna-jam — pocházející z nevědomosti; tamaḥ — temnotu; nāśayāmi — rozptýlím; ātma-bhāva — v jejich srdcích; sthaḥ — sídlící; jñāna — poznání; dīpena — lampou; bhāsvatā — zářící.

Dlím v jejich srdcích, a abych jim projevil zvláštní milost, zářící lampou poznání rozptyluji temnotu zrozenou z nevědomosti.

Když Pán Caitanya šířil zpívání Hare Kṛṣṇa Hare Kṛṣṇa, Kṛṣṇa Kṛṣṇa Hare Hare/ Hare Rāma Hare Rāma, Rāma Rāma Hare Hare v ulicích Váránasí, následovaly Ho tisíce lidí. Prakāśānanda Sarasvatī, místní vlivný a vzdělaný učenec, tehdy znevažoval Pána Caitanyu jako sentimentalistu. Māyāvādští filozofové někdy kritizují oddané, protože si myslí, že většina oddaných setrvává v temnotě nevědomosti a že po filozofické stránce jsou naivně sentimentální. To však není pravda. Řada velmi vzdělaných učenců učila filozofii oddanosti. A dokonce i když nějaký oddaný nedokáže využít jejich literatury nebo přítomnosti svého duchovního učitele, ale je upřímný ve své oddané službě, Kṛṣṇa mu sám v jeho srdci pomáhá. Upřímnému oddanému, který jedná s vědomím Kṛṣṇy, tedy nikdy nemůže chybět poznání. Stačí, aby vykonával oddanou službu plně si vědomý Kṛṣṇy.

Māyāvādští filozofové si myslí, že bez intelektuálního úsilí nemůže mít nikdo čisté poznání. Jim tady Nejvyšší Pán odpovídá, že těm, kdo se věnují čisté oddané službě, pomáhá On sám, i když nemají dostatečné vzdělání a ani neznají všechny védské zásady.

Pán říká Arjunovi, že Absolutní Pravdu, Nejvyšší Osobnost Božství, není možné pochopit pouhým spekulováním – na to je Nejvyšší příliš veliký. Člověk může spekulovat milióny let, ale pokud není oddaný a nemá k Nejvyšší Pravdě láskyplný vztah, nikdy Kṛṣṇu, který je Nejvyšší Pravdou, nepozná. Jedině oddaná služba uspokojí Nejvyšší Pravdu, Kṛṣṇu, a On se pak působením své nepochopitelné energie může vyjevit v srdci čistého oddaného. Čistý oddaný má Kṛṣṇu pořád ve svém srdci. A přítomnost Kṛṣṇy, který je jako slunce, ihned rozptýlí temnotu nevědomosti. To je Kṛṣṇova zvláštní milost projevovaná čistým oddaným.

Po mnoha miliónech životů ve styku s hmotou je srdce zahalené hmotnou nečistotou. Oddaná služba a neustálé zpívání Hare Kṛṣṇa tyto nánosy brzy odstraní. Jedině pomocí tohoto zpívání a oddané služby je možné dosáhnout čistého poznání a konečného cíle, Viṣṇua, ne pomocí mentální spekulace a dohadů. Čistý oddaný si nemusí dělat starosti, jak zabezpečí hmotné životní potřeby. Když odstraní temnotu ze svého srdce, všechno mu automaticky zajistí Nejvyšší Pán, jehož těší láskyplná služba oddaného. To je jádro učení Bhagavad-gīty. Student Bhagavad-gīty se odevzdá Nejvyššímu Pánu a zaměstná se čistou oddanou službou. Jelikož se o něho Pán postará, oddaný přestane usilovat o cokoliv hmotného.

« Previous Next »