Sloka 13.15
sarvendriya-guṇābhāsaṁ
sarvendriya-vivarjitam
asaktaṁ sarva-bhṛc caiva
nirguṇaṁ guṇa-bhoktṛ ca
sarva — všech; indriya — smyslů; guṇa — vlastností; ābhāsam — původní zdroj; sarva — všech; indriya — smyslů; vivarjitam — bez; asaktam — bez připoutanosti; sarva-bhṛt — ten, kdo udržuje všechny při životě; ca — také; eva — jistě; nirguṇam — bez hmotných kvalit; guṇa-bhoktṛ — vládceguṇ; ca — také.
Nadduše je původním zdrojem všech smyslů, a přesto sama smysly nemá. Není připoutaná, třebaže udržuje při životě všechny živé bytosti. Je transcendentální vůči kvalitám přírody a zároveň je jejich pánem.
I když je Nejvyšší Pán zdrojem všech smyslů živých bytostí, sám nemá hmotné smysly jako ony. Individuální duše má ve skutečnosti duchovní smysly, ale ty jsou v podmíněném životě pokryté hmotnými prvky, a proto se jejich činnosti projevují skrze hmotu. Smysly Nejvyššího Pána nejsou takto pokryté. Jeho smysly jsou transcendentální, a z toho důvodu se nazývají nirguṇa. Slovo guṇa označuje hmotné kvality, ale Pánovy smysly nemají hmotný obal. Musíme chápat, že Jeho smysly nejsou stejné jako naše. I když je zdrojem všech našich smyslových činností, sám má transcendentální, neznečištěné smysly. To je velice pěkně vyloženo ve Śvetāśvatara Upaniṣadě (3.19), ve verši apāṇi-pādo javano grahītā. Nejvyšší Pán, Osobnost Božství, nemá ruce ovlivněné hmotnými kvalitami, ale ruce má a jimi přijímá každou oběť, kterou Mu nabízíme. To je rozdíl mezi podmíněnou duší a Nadduší. Nejvyšší nemá hmotné oči, ale přitom má oči – jak jinak by mohl vidět? Vidí vše – minulost, přítomnost i budoucnost. Sídlí v srdci každé živé bytosti a ví, co jsme dělali v minulosti, co děláme teď a co nás čeká v budoucnosti. To také potvrzuje Bhagavad-gītā: On ví všechno, ale Jeho nikdo nezná. Je řečeno, že Nejvyšší Pán nemá nohy, jako máme my, ale může cestovat prostorem, protože má duchovní nohy. Jinými slovy, Pán není neosobní. Má oči, nohy, ruce a všechno ostatní, a jelikož jsme Jeho nedílné části, máme toto všechno i my. Jeho ruce, nohy, oči a další smysly ale nejsou znečištěné hmotnou přírodou.
Bhagavad-gītā také dokládá, že Pán se zjevuje takový, jaký je, působením své vnitřní energie. Není poznamenaný hmotnou energií, protože je jejím Pánem. Ve védské literatuře se můžeme dočíst, že celé Jeho tělo je duchovní. Má svou věčnou podobu, zvanou sac-cid-ānanda-vigraha. Oplývá všemi druhy bohatství. Je vlastníkem všeho majetku a veškeré energie. Je ze všech nejinteligentnější a plný poznání. To jsou některé rysy Nejvyšší Osobnosti Božství. Pán je také tím, kdo udržuje při životě všechny živé bytosti a kdo je svědkem všech jejich činností. Z védské literatury víme, že je pořád transcendentální. I když nevidíme Jeho hlavu, tvář, ruce či nohy, Pán je má, a když dosáhneme transcendentální úrovně, budeme moci Jeho podobu spatřit. Nevidíme ji kvůli tomu, že máme smysly znečištěné hmotnými kvalitami. Proto nemohou impersonalisté, kteří jsou stále ještě ovlivnění hmotou, pochopit Osobnost Božství.