Sloka 12.12
śreyo hi jñānam abhyāsāj
jñānād dhyānaṁ viśiṣyate
dhyānāt karma-phala-tyāgas
tyāgāc chāntir anantaram
śreyaḥ — lepší; hi — zajisté; jñānam — poznání; abhyāsāt — než praxe; jñānāt — než poznání; dhyānam — meditace; viśiṣyate — je považována za lepší; dhyānāt — než meditace; karma-phala-tyāgaḥ — zříkání se výsledků činů; tyāgāt — tímto odříkáním; śāntiḥ — klid; anantaram — potom.
Nedokážeš-li toto, pak rozvíjej poznání. Lepší než poznání je meditace a lepší než meditace je zříkání se plodů svých činů, neboť takovým odříkáním můžeš dosáhnout klidu mysli.
Předchozí verše zmiňovaly oddanou službu dvojího druhu, založenou buď na dodržování usměrňujících zásad, nebo na úplné připoutanosti a lásce k Nejvyšší Osobnosti Božství. Pro ty, kdo nejsou schopní jednat podle zásad vědomí Kṛṣṇy, je lepší rozvíjet poznání, protože to jim umožní pochopit své skutečné postavení. Poznání se časem vyvine až k meditaci, která umožňuje postupně porozumět Nejvyšší Osobnosti Božství. Určité metody rozvoje poznání vedou člověka k pochopení, že on sám je Nejvyšší, a taková meditace je lepší, pokud se nedovede věnovat oddané službě. Těm, kteří nedokáží takto meditovat, Védy ukládají povinnosti brāhmaṇů, kṣatriyů, vaiśyů a śūdrů, jež najdeme v poslední kapitole Bhagavad-gīty. V každém případě by se ale člověk měl zříkat plodů své práce, to znamená věnovat výsledky karmy na nějaký dobrý účel.
Souhrnně řečeno, k dosažení nejvyššího cíle – Nejvyšší Osobnosti Božství – vedou dvě cesty: první z nich je cesta postupného vývoje a druhá je přímá. Přímou metodou je oddaná služba vykonávaná s vědomím Kṛṣṇy a druhá metoda vyžaduje v první řadě se zříkat plodů svých činností. To vede k poznání, dále k meditaci, potom k pochopení Nadduše a nakonec k Nejvyšší Osobnosti Božství. Člověk tedy může buď postupovat krok za krokem, nebo si zvolit přímou cestu. Ne každý dokáže jít přímo, a proto je nepřímá metoda také prospěšná. Měli bychom však chápat, že Arjunovi se tu nepřímý postup nedoporučuje, protože on už je na úrovni láskyplné oddané služby Nejvyššímu Pánu. Postupná cesta odříkání, poznání, meditace a realizace Nadduše a Brahmanu je určená pro jiné, kteří na této úrovni nejsou. Bhagavad-gītā ovšem zdůrazňuje přímou metodu. Radí každému jít přímou cestou a odevzdat se Nejvyšší Osobnosti Božství, Kṛṣṇovi.