No edit permissions for isiZulu

Sloka 7.13

tribhir guṇa-mayair bhāvair
ebhiḥ sarvam idaṁ jagat
mohitaṁ nābhijānāti
mām ebhyaḥ param avyayam

tribhiḥ — třemi; guṇa-mayaiḥ — tvořenýmiguṇami; bhāvaiḥ — stavy bytí; ebhiḥ — všemi těmito; sarvam — celý; idam — tento; jagat — vesmír; mohitam — oklamaný; na abhijānāti — nezná; mām — Mě; ebhyaḥ — nad nimi; param — Nejvyššího; avyayam — nevyčerpatelného.

Celý svět je oklamaný třemi kvalitami (dobrem, vášní a nevědomostí), a tak nezná Mě, jenž stojím nad nimi a jsem nevyčerpatelný.

Celý svět je okouzlený třemi kvalitami hmotné přírody. Lidé zmatení jejich působením nemohou pochopit, že nad touto hmotnou přírodou stojí Nejvyšší Pán, Kṛṣṇa.

Každá živá bytost, která je pod vlivem hmotné přírody, má určitý druh těla, kterému přísluší určitý druh psychologických a biologických činností. Jsou čtyři třídy lidí, jednající v závislosti na třech kvalitách hmotné přírody. Ti, které řídí čistě kvalita dobra, se nazývají brāhmaṇové. Lidé řízení čistě kvalitou vášně se nazývají kṣatriyové. Lidé pod smíšeným vlivem vášně a nevědomosti se nazývají vaiśyové a těm, kteří jsou úplně pod vlivem nevědomosti, se říká śūdrové. Na ještě nižší úrovni jsou zvířata nebo lidé žijící zvířecím způsobem. Tato označení ovšem nejsou trvalá. Mohu být brāhmaṇa, kṣatriya, vaiśya nebo cokoliv jiného, ale tento život je stejně dočasný. Ale přestože je dočasný a nevíme, čím budeme v příštím životě, vlivem iluzorní energie se ztotožňujeme s tělem a považujeme se za Američana, Inda, Rusa nebo brāhmaṇu, hinduistu, muslima a podobně. Když se zapleteme do kvalit hmotné přírody, zapomínáme na Nejvyšší Osobnost Božství stojící za těmito kvalitami. Proto Pán Kṛṣṇa říká, že živé bytosti ošálené třemi kvalitami hmotné přírody nechápou, že v pozadí hmotné přírody stojí Nejvyšší Osobnost Božství.

Živé bytosti jsou mnoha různých druhů: lidé, polobozi, zvířata a tak dále. Každá z nich podléhá vlivu hmotné přírody a všechny zapomněly na transcendentální Osobnost Božství. Ty, které jsou pod vlivem kvalit vášně a nevědomosti, a dokonce ani ty, které jsou na úrovni dobra, se nemohou dostat dál než k neosobnímu pojetí Absolutní Pravdy, pojetí Brahmanu. Z Nejvyššího Pána, který je osobou a kterého zdobí veškerá krása, bohatství, poznání, síla, sláva a odříkání, jsou zmatené. Když Mu nemohou porozumět ani lidé pod vlivem dobra, jakou naději potom mají ti, kteří podléhají vášni a nevědomosti? Vědomí Kṛṣṇy je transcendentální vůči všem třem kvalitám hmotné přírody a ti, kdo žijí s vědomím Kṛṣṇy, jsou skutečně osvobození.

« Previous Next »